Vápenná omietka z miestneho zdroja na starý dom

29 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline
Vápenná omietka z miestneho zdroja na starý dom

Zdravím Vás.

Prosím Vás miestny majstri mi tvrdia, že s dnešnými surovinymi (piesok z miestneho vápencového kameňolomu a vápenný hydrát) už nemôžem použiť čisto vápennú omietku ani do interiéru. Vraj aby im dobre lepila a 30mm omietka na kamennom tufovom múre nepraskala, tak ju potrebujú nadstaviť cementom. Je to tak kritické a je potrebné nadstaviť omietku cementom? Mám s majstrami bojovať a stáť si za názorom, že je to potrebné robiť čisto vápennou omietkou v pomere 1/3 až 1/2? Možno to tak chcú len z pohodlnosti aby mohli nahadzovať väčšie vrstvy na jeden krát bez toho aby im to padalo.

 

Ďakujem pekne za skúsené rady.  

__________________

Rekonštruujem 77 ročnú bývalú krčmu na bývanie.

Vápenná omietka z miestneho zdroja na starý dom
Obrázok používateľa rinoro
Offline

Vápenná omietka u mňa v dreveničke V/2020
Mokri proces, pomalá robota.

img_20200502_124150.jpg img_20200502_124150.jpg
Obrázok používateľa rinoro
Offline

Vápenná omietka u mňa v dreveničke V/2020
Mokri proces, pomalá robota.

img_20200502_124150.jpg img_20200502_124150.jpg
Obrázok používateľa beik7
Offline

Pozdravujem všetkých šikovníkov. Chceli by sme poprosiť o radu. Chceme omietnuť izbu v starom cca 60 ročnom dome. 

Pôvodné omietky sú vápenné a držia na stene , na niektorých miestach sú menšie praskliny, čo rokmi určite nie je žiadny extrém.

V kuchyni sme robili vápennú omietku (hasené výpno čerták + piesok + voda). Vápno + piesok sme dávali v pomere 1:1. Zatiaľ drží, no po študovaní týchto stránok sa obávame v izbe požiť tú istú metódu, aby nám napr. nespadol strop, ktorý je klasika rákos. Preto by sme chceli poprosiť o pomoc a radu, či nie je možné spevniť tento vápenný hydrát napríklad primiešaním kazeínu do omietky. Nemáme možnosť si moc hasiť vápno svojpomocne a nechceme používať žiadne klebery, cementy a podobné .....Taktiež zvažujeme dať na steny, resp. strop sieťku s okami 8 x 8 mm.

Keďže si to chceme robiť svojpomocne bez majstrov, ktorí nás už nahovárali na kleber na steny, alebo polystyrén/sadrokartón na strop, sádrové omietky na pôvodné vápenné a podobné srandy za 1400 € za 60 m2, chceme to spraviť poriadne a bez obáv....a samozrejme za inú sumu, ktorú vieme ešte využiť na iné opravy.

Ďakujeme za každú jednu radu...takto pred Silvestrom smiley

b+l

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Cementom nadstavené omietky sú pevné a tvrdé. Čo ma však trápi, že mi neschla vámenná maľovka a ešte asi ani po týždni nevyschla. Okrem tohot presvitá klébom potiahnuté OSB dosky na 6m2 uzávere stropu. Na tejto ploche budem musieť použiť impregnáciu, aby som oddelil lepidlo od vápna, prípadne použijem klasickú maliarsku farbu. V miestnosti je vľhko a ešte viac vlhkosti pridávam mokrými procesmi. Tento víkend to bol podkladový betónový poter.  

Obrázok používateľa Bacil
Offline

Zahasené nehasené vápno = hydroxid vápenatý + voda

vápenný hydrát = hydroxid vápenatý bez vody

...až taký chemický rozdiel v tom nie je.

Osobne som pred 11 rokmi rekonštruoval vlastný dom (kameň na hlinu) s omietkami z piesku a hydrátu - žiadny problém, lepilo to v pohode (áno - jadrová hrubá omietka popraská - ale na to sa natiahla jemnejšia, s menšou frakciou zrna po vyzretí a bolo).

Odskúšali sme aj omietky z horúcej malty (na hrade) - respektíve vyrobenej z priamo zahaseného vápna a po vychladnutí nahodenej na stenu - keď sa zčasu na čas pretierala namočenou kefou - drží super.

 

Ak je treba nahodiť hrubšiu vyrovnávaciu vrstvu - je dobré to rozdeliť na viac vrstiev - pričom tá spodnejšia je drsnejšia, aby horná lepšie chytila. prípadne som videl do omietky vložené tehly, škridlu tam kde bola naozaj hrubá...

Tiež sa dá, ak už chlapi veľmi chcú, nahradiť cement metakaolínom (len jemne) - rýchlejšie tuhne omietka a lepí...

 

...tak a teraz ma ortodoxní roztrhajú :-)

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Znova zle pochopené...1,5kg na m2 - ale všetky vrstvy dokopy!! I keďaj to sa mi zdá priveľa, asi som sa i ja sekol. Na 200m2 by malo postačovať 100kg už hotového a to aj s rezervou. Takže jedno 40kg vrecko a vyhasíte si sám ( ale treba nehať odležať ) alebo môžem poskytnúť svoje 6mesačné,aj s dovozom. Pozeral som na mape, že z Hradišťa viem zadom cez Jablonicu,Rohožník, Perneka Lozorno prebehnúť do Stupavy, kde budem nocovať. Diaľnica ma i tak nebavícool.

__________________

Blatnický hrad - malá perlička Veľkej Fatry v srdci Turca

 

 

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Potrebujem vymalovat necelych 200m2. Ak dobre pocitam 1,5kg/m2 a 3x vrstvy je 900kg. To je skoro m3? To je nerealne zabezpecit a zaplatit.

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Zle pochopil. Vyhasiť 30kg vrecko vápna je otázka na 1 hodinu práce. Po vyhasení to potrebuje týždne až mesiace odpočívať a dozrievať, na maľovku v interiéry postačí tých 4-5 týždňov. 

Samozrejme v tomto čase, keďuž aj záhradkári majú hotovo, tak nehasené už v stavebninách nenájdete. 

Na 30kg potrebujete cca 60-80 l. vody. Ale presný postup tu popisovať nejdem. Ak ste to nikdy nerobili, tak ani neodporúčam to skúšať svojpomocne. A vyhasené vápno nesmie zamrznúť, inak je nepoužiteľné, ani uschnúť.

Ja mám doma vyhasené a odležané 6 až 8 mesiacov, v prípade záujmu môžem podohode odpredať. Na 1m2 počítam spotrebu cca 1,5kg - prvý, tzv pačokový (obdoba penetračného základného náteru ) a na to 2-3 riadne nátery. Podľa toho si zrátate cca spotrebu.

Prípadne mám aj 160kg ešte vo vreciach, treba zahasiť. Ako som už písal pár dní dozadu, o pár dní pôjdem do BA - je to na vás.

Ten Čerťák je nejaké pre záhradkárov tuším určené vápno, nie na maľovanie. Ale niesom si istý, mocsomsa o to nezaujímal. Každopádne keď si cez m2 zrátate, koľko takých 6kg vedierok by ste potrebovali, tak cena zaň bude enormná...Ale ostane vám pekná hromada kýblikov - môžete na trhu potom popredať smiley

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Ak by som nezohnal vapno v kybli na malovanie, mam potom radsej nez to priemyselne hasene vapno kupit nejaku klasicku fatbu Esmal, Jupol, Primalex ...? Chcel som tym priemyselne hasenym vapnom vydezinfikovat steny, tak aj preto to vapno.
Ako sa hasi vapno za aby bolo cez noc vyhasene. Do vacsieho mnozstva vody - prebytku vody, ako by sa za normalneho hasenia pouzilo? Pomali pridavam nehasene palene vapno CaO? Samozrejme v rukaviciach, so stitom alebo s okuliarmi.
V obchodoch so zahradkarskou chemiou som nasiel certik ci jak tomu hovoria. To je asi drahsia podoba prebaleneho nepaleneho vapna?

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Neviem ci som to zle cital alebo pochopil, kazdopadne som si myslel ze na vyhasenie vapna treba tyzdne az 6 mesiacov.
Este jeden problem je, ze v okolitych stavebninach a aj v tych mamutich nemaju palene nehasene vapno CaO. Dokonca nie kazdy uz teraz na zimu drzi zasobu haseneho vapna a cementu. Pozriem sa po tom kyblikovom vapne na malovanie. Dakujem.

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Časovo a priestorovo nevybavený??? Za 2 hodinky sám pripravím 1m3 malty aj s vyhasením a na druhý deň z toho ťahám omietku. A urobil by som si to priamo dnu, pri tej kope piesku na prostrednej fotke. Ale čo už, "miestne zvyklosti" treba rešpektovať.

Pokiaľ na maľovanie tým priemyselne haseným vápnom myslíte hydrát, tak to teda nieje dobrá voľba. Bude sa otierať a sprašovať. Hydrát nieje na maľovanie. Pokiaľ však kúpite vápenný náter v kýblikoch, to je niečo iné. Ten sa dá dokonca aj valčekom nanášať. Len na môj vkus je to pomerne drahé - 6kg za 4,50€. Ja si hasím sám, tam je to "troška" výhodnejšie - 100kg za 5 €. 

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Práve tuhne prvý cementový špric. Budem na nich dávať pozor aby dávali max. jednu lopatu cementu na jednu malú miešačku. 

Inak veľmi pekne ďakujem za cenné rady. Len na čisto vápenný postup nie som časovo, priestorovo a vedomostne vybavený. Preto sa prispôsobím zvyklostiam súčasného staviteľstva. Takúto omietku dávam len na prvý meter. Hoci sú to tie najdôležitejšie metre ale ďalších 200m2 je oškriabaných od starej maľovky a pôjde tam ako maľovka biele priemyselne hasené vápno.   

dscn0010_-_kopia.jpg dscn0010_-_kopia.jpg dscn0012_-_kopia.jpg dscn0012_-_kopia.jpg obrazy.jpg obrazy.jpg
Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

No, keďže ste "uspokojili" majstrov, tak je zbytočné už čokoľvek komentovať. Je mi troška ľúto, že ste takto lacno zľavili zo svojich nárokov a požiadaviek. Ale to je vaša, vec, vy tam budete bývať... Chudák tuf, ten si pod tým cementom tiež dlhodobo vytrpí svoje. Možno tu o pár rokov zas budete zas budete vyhľadávať pomoc a rady, ako riešiť vzniknuté problémy.Kiež by k tomu nedošlo - držím palce - v dobrom.

Rado 

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Podklad je lahky, porovity, zato vsak pevny kamen glaukoniticky dolomit. Miestny tomu hovoria lahky kamen alebo tufovy.
Najviac momentalne bojujem s teplotami. Vsetko strasne pomaly tuhne a schne. Nastastie je tu rozrobenych viacero rozmanitych robot. Napr. okrem omietok sme uzatvarali strop. Musel som ho otvorit a vyhodit par cervotocom zozratych tramov. Nastastie volakedy ukladali 7m tram vedla tramu, takze je z coho rozkladat. Rakosovy palach som nezohnal, tak uzatvaram to OSB doskami. Prekvapilo ma, ze som musel pouzit kotviaci nater, ktory potom vyzeral ako brusny papiet. To som este nezazil ake je to silne lepidlo. Vraj je to mozne pouzit aj na sklo.

Obrázok používateľa harp
Offline

Cement nie je zly material. Neznasa sa vska s makymi podkladovymi materialmi a makymi materialmi ktore doplna. Najma vo vlhkom prostredi.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Mozno sa budete hnevat alebo ma ohovorite, ale kazdopadne som to vzdal a kupil cement. Majstri maju radost, ze som privolil na ich zvyklosti a prestal "bluznit" o cisto vapennej omietke a stavbe. Zliezol som k nazoru, ze nasi predkovia by s radostou pouzivali cement keby ho mali k dispozicii.

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

"Čisto vápennú jadrovú omietku vovreci, priemyselne vyrábanú v podstate nekúpite."

Tomu rozumiem, ze v obchode kupim len zmesy, kde je v nejakom lacnom pomere namiesany piesok, priemyselne hasene vapno a cement. Pripadne nejake aditiva.
Myslel som si, ze ako volakedy kupim miestny 0-4mm kamen z miestneho vapencoveho lomu a k nemu priemyselne hasene vapno. Teraz zistujem, ze je potrebne nadstavi taku zmes cementom. Tym vsak pokazim jadro omietky.
Vrchnu jemnu vrstvu tzv stuk, je v tom priemyselnom prevedeni tiez zmes vapna a cementu. Ci sa mylim? Nepokazi sa to cele snazenie o prirodzenu stavbu?
Spric je co? Cement a voda?
Musim tu posobit ako nekompetentny. Je to pravda, som totalny laik, co chce len dobre stavbe a nechce sa zviest na praktikach rychleho moderneho stavitelstva.

Dakujem za trpezlivost.

Bohdan

Obrázok používateľa dangre004
Offline

 v MADARSKU...bežne v stavebninách hasené vápno kúpite v kýbli

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Chcel by som reagovat na tuto cast...

"Kúpim nehasené vápno, dovezieme 0-4piesok a spravíme si tzv. horúcu maltu. Necháme - pokiaľ je to možné, pár dní odležať a šup do miešačky a na stenu."

Mozem poprosit o presnejsi popis a postup? Zmiesa sa nehasene vypalene vapno s lomovym kamenom alebo pieskom, ktory moze byt aj vlhky. Zaleje sa takato zmes vodou, jemne opatrne sa rozmiesa a necha sa odlezat par dni? Potom takato znes sa este doladi pieskon na pozadovanu konzistenciu a nanasa sa na stenu?

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Prosím, nechcem uraziť. alepletiete tu min.dve veci dokopy...

Ak si dobre prečítate môj včerajší koment, tam so to popísal celkom jasne - myslím si.

Čisto vápennú jadrovú omietku vovreci, priemyselne vyrábanú v podstate nekúpite. Jedine na objednávku a to min. v množstve jedna paleta - aj to pri veľkom optimizme. My najmä z finančných dôvodov si preto vápennú jadrovku vyrábame sami. Kúpim nehasené vápno, dovezieme 0-4piesok a spravíme si tzv. horúcu maltu. Necháme - pokiaľ je to možné, pár dní odležať a šup do miešačky a na stenu.

Samozrejme, že aj táto jadrovka popraská, pretože vysychaním a zretím vznikajú zmršťovacie trhliny. Ale to nevadí, tieto vyplníme finálnym štukom. Ten obvykle kupujeme (Hasit alebo KVK ), zväčša tiež na objednávku, aleto už nieje tak problematické, ako jadrovka. 

Čo sa týka vápna na maľovanie, písal som, že MY používame vyhasené vápno aspoň 6 mesiacov odležané. Ale do interiéru stačí aj 4-5 týždňov. To, že to tak robíme, je len naše vlastné rozhodnutie. Preto mám doma vždy aspoň200-300kg v zásobe, keď náhle príde zákazka, aby bolo.

Čistá vápenná omietka má dobrú difúznu otvorenosť, ale na teplenoizolačné vlastnosti zabudnite. To by musela byť v niekoľkocentimetrovej hrúbke a s prímesou liaporu, penoskla alebo perlitu.

Hydrát sa správa inak,ako nehasené vápno, preto ho nepoužívam. Má nedostatočné pojivé vlastnosti, preto sa ako pojivo pridáva cement. Ale s cementom sa ja nekamarátim, preto ho nepoužívam, pokiaľ to nieje nevyhnutné z iného dôvodu.

Preto sa používa do mált a omietok aj v interiéroch cement, lebo mnohí na nehasené vápno už zabudli.

My aplikujeme vápenné omietky aj v novostavbách na Ytong, vápennopieskové tehly, na kameň, pápenú tehlu...Bez chem.penetrákov, cementových špricov a prednástrekov...Pomáhame vytvárať zdravú mikroklímu v interiéroch, aby nielen obyvateliamohli dýchať, ale aj ich domy.

Ak si to rozmyslíte, dajte mi včas vedieť, pôjdem okolo, môžem sa staviť na kus reči.

Rado

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Prosím Vás pre istotu sa ešte raz opýtam, či tomu dobre rozumiem.

 

1. najlepšie je vyzreté hasené vápno tradičným spôsobom v trvaní min. pár týždňou najlepšie 6 mesiacov.

2. vyžaduje si to skúsenosti s hasením vápna alebo aspoň znalosť technológie.

3. potrebujem mať skúsenosť s prípravou omietky, poznať miestny lom alebo pre technológa aspoň zloženie kameňa z lomu.

4. ak pri príprave omietky všetko dobre dopadne a zvládnem, tak budem mať krásnu zamätovú, priedyšnú - vzdušnú a tým aj tepelne izolujúcu, dostatočne pevnú, časom ešte zrejúcu a zlepšujúcu sa omietku. 

 

Ak zvolím jednoduchší nazvem to priemyselný variant, tak mám na výber medzi čisto vápennou omietkou alebo vápennou omietkou nadstavenou malým množstvom cementu (lopata na miešačku).

V oboch prípadch použijem vrecované sypké priemyselne hasené vápno tak ako sa predáva v stavebninách.

1. ak použijem len čisté priemyselné hasené vápno v pomere min. 1:3 max. 1:2 s kameňom 0-4mm, tak mi omietka bude praskať, rozpadať sa, opadávať? Nebude mať nikdy parametre vyššie popísanej tradičnej vápennej omietky.

2. dnes sa preto odporúča nadstaviť vápennú omietkovú zmes cementom. Omietka bude držať, je pevná, ale nie je až tak priedyšná - vzdušná. Múr bude vlhnúť a chladnúť, až mi omietka začne praskať a opadávať.

 

Neviem ako je to ešte so zasolením omietky v priebehu rokov a jej prejavmi vo forme solných kvetov.  

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Ďakujem pekne za radu a ponuku. 6 mesiacov je dlhá doba, musím to premyslieť.

Dnes - zajtra osm chcel kúpiť a priviesť materiál na stavbu. Chlapi zatiaľ škriabu starú maľovku. Mne sa zdá, že tam je ešte roboty ako na kostolnej veži. No v rozsahu so stavbami ako tu riešite to je malina.

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Dobrý deň Bohdan.

Už dlhšie sledujem Vaše príspevky, vlastne všetko sa to krúti okolo tejstarej krčmy, ktorú prerábate na bývanie.

Ten dom sa mi hodne páči a držím Vám palce v snahe vrátiť doňho život. 

K tým vápenným omietkam. Určite by som nešiel do použitia hydrátu, ako písal Tatar. Ja už roky používam nehasené vápno, z ktorého si priamo na stavbe vyrábame buď murovaciu maltu, alebo jadrovú omietku na fasády. Vyhasené aodležané vápno min. 6 mesiacov používame na vápenné nátery. 

Pokiaľ by ste mali záujem, bud.týždeň v stredu idem do Stupavy, ako som pozeral na mape, tak síce kúsok zachádzka, ale predsa len ste po ceste, môžem sa zastaviť na kus reči. Čisto vápennú maltu priemyselne vyrobenú i tak nikde nekúpite ( aj keď v produktovej ponuke to má viacero výrobcov ), lebo pokiaľ nechcete aspoň jednu paletu, nik sa s vami ani baviť nebude. I tak by to bolo pridrahé... To je moja niekoľkoročná osobná skúsenosť - preto si ju vyrábame sami :-) 

A použiť "klasiku" v pytlíku - cement a stará kamenná stena = základ budúcich problémov. Bola by škoda zabiť steny v tak peknom objekte. 

kontakt na mňa : naturestylemt@gmail.com alebo 0905 930 741

Rado

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Ja si rád nechám poradiť. Len som do toho vhupol s poznatkami čo som mal. Pamätám si a aj majstri ma vtom utvrdzujú, že na výrobu omietky potrebujem priemyselné hasené vápno a trochu cementu na nadstavenie omietkovej zmesy. Starý rodičia mali vždy nejaké odležané mazľavé vápno v kadi. Pravdepodobne si ho hasili sami. S ním potom pomali každý rok maľovali alebo opravovali omietky atď.

 

Kľudne by som aj hasil vápno, len na to treba kopec času a priestoru. Mám teraz dokonca vykopanú jamu v miestnosti, kde sa bude nahadzovať malta na obvodové steny. Do výšky 1m až 1,5m to robí plochu 38M2 a s 20mm až 40mm omietky to je 1m3 omietky. Môžem kúpiť CaO, zaliaľ ho prebytkom vody a potom ho použiť na náter stien. Zároveň to bude dezinfekcia, tak to aspoň plánujem. Bez skúseností a jednoznačnej rady sa bojím úrazu popálením a preto aj tej horúcej malty. 

 

Pôvodne som si to chcel zjednodušiť. Teraz však neviem, či by to bude tak zlé alebo horšie, s tým priemyselne haseným vápnom? Mám radšej použiť namiešanú omietkovú zmes v balíkoch alebo prípadne si objednať strojovú omietku čo je vlastne znovu to namiešané vrece priemyselného haseného vápna a cemenu s pieskom.

 

Ďakujem za cennú radu

 

Bohdan

 

Obrázok používateľa tatar
Offline

Kvalitnú vápennú omietku z priemyselného hydrátu neurobíš a určite nie tvojim spôsobom. Ak nechceš zahasiť vápno (Cao), ani trebárs použiť horúcu maltu, tak si to rob s čím chceš.

__________________

Strážca tajomstva v krajine bláznov.

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Dočítal som sa tu aj o horúcej malte s nehaseným vápnom. S tým ale nechcem riskovať zdravie majstrov. Ani neviem či to je správny spôsob výroby malty a omietky. 

Obrázok používateľa BohdanJMD
Offline

Ja som z toho jeleň. Prosím Vás v čom sa mýlim?

V podstate môžem kúpiť buď vzdušné biele piemyselne hasené vápno alebo vzdušné biele nehasené vápno. To nehasené by som musel hasiť vodou v jame alebo nádobách s celým procesom niekoľko týždňového zrenia - hasenia. Na druhej strane som si myslel, že priemyselne hasené vápno je priamo použiteľné na výrobu omietkovej zmesy. Teda že do miešačky postupne nahádžem takéto priemyselne hasené vápno, jemný 0-4mm kameň z lomu a vodu. Keď sa to dôkladne premieša, môžem začať omietať. 

Obrázok používateľa tatar
Offline

Vápenné omietky sa robili z haseného vápna, nie z hydrátu. Dá sa aj s hydrátom, ale treba tomu prispôsobiť technológiu a vyrobiť vápenú kašu s konečnou konzistenciou zmäknutého masla. Kvalitu nedosiahneš ako u haseného vápna, takže je na zváženie, či radšej nezahasiť vzdušné vápno.

 

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.